Intelligens ház
A teljesség igénye nélkül néhány képet mutatnánk az eddigi rendszereinkből:
Tipikus kérés egy korszerű családi ház esetében, hogy a fűtés minden helyiségben külön-külön szabályozható legyen. Az itt látható esetben egy meglévő fűtési rendszer lett átalakítva. A kezelés falra szerelt iPad minivel, vagy a lakók okos eszközeivel történik. A kezelőfelülettel kapcsolatban az volt az igény, hogy olyan ember is tudja kezelni, aki nem használ okostelefont. Az eredmény egy egyszerű letisztult felület, és gazdaságos fűtési rendszer.
A képernyőn megjelenítünk egy időjárás állomást is, ami nemcsak a fűtés beállításában segít, hanem része lett a család életének. A falra nézve szem előtt van, hogy mire számíthatnak a közeljövőben időjárási szempontból.
A következő példánkban egy komplett csarnok gépészeti vezérlése található. Itt az irodákban padló-, és falfűtés/hűtés, a fürdőkben radiátoros fűtés található, míg a műhelyekben fancoil biztosítja a fűtést/hűtést. A hőmérsékleteket helyiségenként szabályozzuk, de a főnökség kérésére csak egy közös hőmérsékletet lehet megadni, és azt is csak az arra jogosult személyeknek.
A felületen jogosultsági rendszer kialakításával, illetve egy a főnöki irodában található központi kezelő segítségével a kérésnek megfelelően kezelhető a fűtés/hűtés.
A gépészet központjáról egy részletesebb rajz segítségével gyűjthetők össze a legfontosabb információk. Az első beállítások elvégzéséhez nagyon hasznosnak bizonyult:
a hűtési rendszer monitorozásának segítségével derült ki, hogy az eredetileg tervezett hőcserélőnek kicsi a teljesítménye.
a hűtési rendszer monitorozásának segítségével derült ki, hogy az eredetileg tervezett hőcserélőnek kicsi a teljesítménye.
Az előzőhöz formailag nagymértékben hasonlít egy családi ház gépészeti vezérlése. Néhány jelentős különbség:
- a helyiségek hőmérsékletét külön lehet állítani
- fűtés/hűtéshez szükséges vizet hőszivattyú állítja elő
- a melegvíz előállítása napkollektorral történik
- ha a napkollektor, vagy a hőszivattyú nem tudja ellátni a funkcióját, akkor bekapcsol egy gázkazán
- „geoáram” figyeléssel gondoskodunk arról, hogy mindig legyen melegvíz
- saját időjárás előrejelző oldal a kezdőlap
A következő képen egy olyan ház kezelőfelületének két oldala látható, ahol a teljes ház vezérlése Tecomat eszközökkel történt. Fő funkciók:
- teljes világítás vezérlés, időzítésekkel, csoportokkal, jelenlétszimulációval
- gépészeti vezérlés helyiségenkénti szabályzással, hőszivattyúval, napkollektorral, szellőzéssel. Padló és mennyezet fűtés/hűtés.
- kapuk, személyi bejáró, és garázs kapu nyitás webes felületről
- egyszerű hangrendszer kezelése (TV, internet rádió, média szerver hang)
- redőnyök központi, egyedi, és automatikus kezelése
- közvetlen kapcsolat a riasztórendszerrel (pl. mozgások kijelzése a webes felületen)
- szürkevíz használatának automatikus átváltása a tartály teltségének függvényében
- öntözőrendszer kezelése az időjárás előrejelzés figyelésével
Egy kicsi, de annál igényesebb nyaraló vezérlésének a felületei láthatók a következőkben, ahol a fűtés elektromos, illetve egy napkollektor segítségével részben falfűtéses. A napkollektor még ellátja a használati melegvizet, illetve nem fűtési időszakban a felesleges hőt a medence fűtésére biztosítja. Rendszer alkalmas még a külső világítások automatizált használatára (jelenlét szimuláció, érkezéshez, távozáshoz kötött funkciók, stb.), a riasztó rendszer kezelésére, időjárás előrejelzésre, és páratartalom függvényében szellőztetésre.